[Skip to content]

Menu
Search our Site
  • Instagram Icon
  • RSS Icon
  • Twitter Icon
  • Facebook Icon
  • YouTube Icon
Menu
UK Athletics
Menu
.

UK Juniors' Euro successes

Share this

Share to Twitter Share to Facebook Tell friends via WhatsApp Email us

The teenage athletes of Enfield and Haringey AC and Blackheath and Bromley did the UK proud at the European Champion Clubs’ Championships Junior A Division in Moscow. They earned their places in competitions against virtually representative teams from other countries.

 

Under 20 Men’s match result: 1 ASC Moscow (Russia) 98 points; 2 AC Crvena Zvedza (Serbia) 77; 3 Enfield and Haringey AC (GBR) 74; 4 Izmir Cimentas Amator Athl.Ihtisas Spor Kulubi (Turkey) 68; 5 AK Sloboda-Tehnograd (Bosnia) 51; 6 Shercock AC (Ireland) 27.

 

Under 20 Women’s match result: 1 ASC Moscow (Russia) 113; 2 ACP Olymp Brno (Czech Republic) 103; 3 Blackheath and Bromley Harriers AC (GBR) 75; 4 Enka Sport Club (Turkey) 73; 5 AC Sirmijum Sremska Mitrovica (Serbia) 64; 6 Tallinn Kalev (Estonia) 55; 7 Atletica Studentesca Ca.Ri.Ri. (Italy) 48.

 

For the E&H team, there were victories by David James in the 100m in 10.95 seconds into a 1.1 metres per second head wind; Luke Fagan in the 200m in 21.63 seconds; Robert Millett in the 1500m in 4:06.88; and Jonathon Pepper in the 2000m steeplechase in 9:12.15.

 

Second places were earned by Philip Norfolk in the 400m in a season’s fastest of 48.78, behind Dmitriy Yefimov (Russia), who clocked 47.83; and Luke Thomas in the long jump with 7.01m (wind: -0.7), 17cm behind winner Andrey Makarkin (Russia).

 

Third place points were picked up by James Luck in the high jump with 1.95m in a competition won in soaraway style by Jovan Vukicevic (Serbia) at 2.10m; Stuart Smart in the pole vault with 3.60m while Pavel Prokopenko (Russia) cleared 5.00m for victory. Joel Capper was third in the discus with 41.85m and fourth in the shot with 14.08m.

 

E&H also won the 4x100m in 41.86 thanks to Fagan, Chris Meikle, James and Aaron Trim; and were 2nd in the 4x400m in 3:19.41 – only 0.22sec behind Moscow – through the tireless Fagan, Trim, Norfolk and Kelvin Wilson.

 

Blackheath and Bromley’s sole individual event winner was Shaunagh Brown in the discus with 45.28m (as well as 4th place in the shot with 12.37m). Second places went to Anike Shand-Whittingham in the 100m in 12.27 into a 1.1 head wind in a race won by Katerina Cechova (Czech Rep) in 11.98; Serita Solomon in the 100m hurdles in 14.57 into a 0.5 head wind in a race won by Aleksandra Fedoriva (Russia) in 14.31; and Jade Dodd in the javelin with 42.78m in an event won by Anna Medkova (Czech Rep) with 43.51m. Third place in the 200m was achieved by Amy Godsell in 25.53 in a race won in 24.53 by Cechova.

 

The Bees’ 4x100m squad of Solomon, Godsell, Vanessa Nakangu and Shand-Whittingham finished 2nd in 47.80, only 14-hundredths behind Moscow’s winners.