[Skip to content]

Menu
Search our Site
  • Instagram Icon
  • RSS Icon
  • Twitter Icon
  • Facebook Icon
  • YouTube Icon
Menu
UK Athletics
Menu
In this section
.

midweek update

Share this

Share to Twitter Share to Facebook Tell friends via WhatsApp Email us
Ben Williams
Williams ranked 1st on Pof10

15 July 2009

Rankings movements following a busy week in athletics.

 

IAAF World Youth Championships, Bressanone, Sűdtirol, Italy- 8-12 July

Men

110mH: Jack Meredith (Liverpool U20) 13.33 (0.6) – 1 st Pof10.

Andrew Pozzi (Stratford upon Avon U20) 13.61 (0.0) – 3 rd Pof10.

200m: Sam Watts (Wood Green with Essex Ladies U20) 21.50 (0.6) – 1 st Pof10

400m: Greg Louden (Lasswade U17) 48.61 – already 1 st Pof10 with 48.17.

Nathan Wake (Herts Phoenix U20) 46.86 – 3 rd Pof10.

800m: Adam Cotton (Birchfield U20) 1:51.97 – already 9 th Pof10 with1:51.56.

Triple Jump: Benjamin Williams (City of Stoke U20) 15.91 (1.1) – 1 st Pof10.

 

Women

100m: Jodie Williams (Herts Phoenix U17) 11.39 (0.4) – 1 st Pof10 (World Youth Lead).

Shaunna Thompson (Sale Harriers Manchester U20 11.63 (0.4) – already 2nd Pof10 with 11.60.

200m: Jodie Williams (Herts Phoenix U17) 23.08 (0.9) – 1 st Pof10 (World Youth Lead).

Shaunna Thompson (Sale Harriers Manchester U20 23.67 (0.9) – 1st Pof10 with 11.60.

800m: Rowena Cole (Coventry U20) 2:03.83 – 3 rd Pof10.

1500m: Louise Small (Aldershot, Farnham & District U20 4:22.73 – already 5 th Pof10 with 4:21.07.

3000m: Annabel Gummow (Bristol & West U17) 9:42.97 – already 2 nd Pof10 with 9:30.06.

Hammer: Myra Perkins (Falkirk U20) 54.36m – already 2 nd Pof10 with 54.99m.

Heptathlon: Katarina Thompson (Liverpool U17) 5750 points – 1 st Pof10 (World Youth Lead).

 

 

Aviva World Trials and National Championships, Alexander Stadium, Birmingham- 12 July

Men

200m: Toby Sandeman (Thames Valley Harriers) 20.69 pb (0.9) – 6 th Pof10 (B standard World champs).

400m: Robert Tobin (Basingstoke & Mid Hants) 45.84 – already 2 nd Pof10 with 45.15 (A standard World champs).

800m: Michael Rimmer (Liverpool Pembroke Sefton) 1:46.47 – already 1 st Pof10 with 1:46.31 (B standard World champs).

400mH: David Greene (Swansea) 49.07 – already 1 st Pof10 with 48.62 (A standard World champs).

Pole Vault: Luke Cutts (Dearnside) 5.55m – already 2 nd Pof10 with 5.62 indoors (B standard World champs).

Long Jump: Chris Tomlinson (Newham & Essex Beagles) 8.03m (0.2) – already 1 st Pof10 with 8.23m (A standard World champs).

Triple Jump: Phillips Idowu (Belgrave) 17.05 (1.6) – already 1 st Pof10 with 17.60m (A standard World champs).

Shot: Carl Myerscough (Blackpool Wyre & Fylde) 19.87m – already 1 st Pof10 with 20.26m (B standard World champs).

Discus: Emeka Udechuku (Woodford Green with Essex Ladies) 56.93m – already 3 rd Pof10 with 57.68m.

 

Women

200m: Emily Freeman (Wakefield) 22.92 (0.5) – already 1 st Pof10 with 22.79 (A standard World champs).

800m: Jemma Simpson (Newquay & Par) 2:01.16 – already 2 nd Pof10 with 1:59.31 (A standard World champs).

5000m: Freya Murray (Chester-le-Street) 15:45.07 – already 3 rd Pof10 with 15:44.37.

100mH: Jessica Ennis (City of Sheffield) 12.87 – already 1 st Pof10 with 12.81 (A standard World champs).

3000mSC: Helen Clitheroe (Preston V35) 9:48.24 – already 1 st Pof10 with 9:44.67 (B standard World champs).

High Jump: Jessica Ennis (City of Sheffield) 1.91m – 1 st Pof10 (B standard World champs).

Javelin: Goldie Sayers (Belgrave) 55.33m – already 1 st Pof10 with 59.77m (B standard World champs).

 

11 July

Men

100m: Simeon Williamson (Highgate) 10.05 (-1.8) – 1 st Pof10 (A standard World champs).

110mH: Andy Turner (Sale Harriers Manchester) 13.47 (-1.9) – already 1 st Pof10 with 13.30 (A standard World champs).

High Jump: Germaine Mason (Birchfield) 2.24m – equal 4 th Pof10.

Javelin: Mervyn Luckwell (Marshall Milton Keynes) 77.70m – already 1 st Pof10 with 81.05m (A standard World champs).

 

Women

400m: Christine Ohuruogu (Newham & Essex Beagles) 51.26 – already 1 st Pof10 with 51.14 (A standard World champs).

1500m: Charlene Thomas (Wakefield) 4:09.18 – already 2 nd Pof10 with 4:05.06 (A standard World champs).

10000m: Claire Hallissey (Bristol & West) 33:10.73 pb – 1 st Pof10.

400mH: Nusrat Ceesay (Woodford Green with Essex Ladies) 57.13 pb – 4 th Pof10.

Pole Vault: Kate Dennison (Sale Harriers Manchester) 4.57m pb and British Record – 1 st Pof10 (A standard World champs).

Long Jump: Phyliis Agbo (Thames Valley Harriers) 6.42m (3.0) – already 1 st Pof10 with 6.47m.

Shot: Eden Francis (Birchfield) 16.33m – already 2 nd Pof10 with 16.53m.

Discus: Philippa Roles (Swansea) 57.57m – 2 nd Pof10.

Hammer: Zoe Derham (Birchfield) 67.94m – already 1 st Pof10 with 68.00m (B standard World champs).

 

10 July

Men

10000m: Andy Vernon (Aldershot, Farnham & District) 28:43.41 pb – 2 nd Pof10.

Hammer: Alex Smith (Sale Harriers Manchester) 69.79 pb – 2 nd Pof10 (5th U23 all-time).

 

Women

Triple Jump: Nadia Williams (Shaftesbury Barnet) 13.67 (2.0) pb – 2 nd Pof10.

 

English Schools Championships, Don Valley Stadium, Sheffield- 10-11 July

Junior boys

100m: Jamie Wilkes (Dudley & Stourbridge) 11.34 – 2 nd Pof10.

200m: Alexander Kiwomya (Rotherham) 22.66 – 2 nd Pof10.

400m: Clovis Asong (Sale Harriers Manchester) 48.86 (championship best performance) – 1 st Pof10 (first on the all-time lists)..

800m: Chris McGahan (Sale Harriers Manchester) 2:01.11 – 6th Pof10.

1500m: Michael McKeown (Coventry) 4:07.12 – 1 st Pof10.

80mH: James Taylor (City of Stoke) 11.09 – 1 st Pof10.

High Jump: Zino Mario Ghae (Norfolk Schools) 1.87m – 2 nd Pof10.

Long Jump: Joel Grenfell (Peterborough) 6.54m (-1.2) – 2 nd Pof10.

Triple Jump: Efe Uwaifo (Harrow) 12.90m (-0.8) – 2 nd Pof10.

Pole Vault: Tadgh Healy (Tonbridge) 3.65m (on countback) – 2 nd Pof10.

Shot: Luke Roach-Christie (Harrow) 14.90m – 1 nst Pof10.

Javelin: Oliver Bradfield (City of Norwich) 60.42m (championship best performance) – already 1 st Pof10 with 62.33m.

Discus: Nick Perey (Isle of Wight) 44.72m – already 1 st Pof10 with 46.92m.

Hammer: Ashley Gilder (Nottingham) 64.94m – 1 st Pof10.

 

Intermediate boys

100m:  David Bolarinwa (Cambridge) 10.88 – 7 th Pof10.

200m: Jordan Arthur (Enfield & Haringey) 21.67 – 2 nd Pof10.

400m: Luke South (City of Sheffield) 49.65 – already 11 th Pof10 with 49.33.

800m: Tom Guy (City of Stoke) 1:54.76 – 3 rd Pof10.

1500m: Luke Carroll (Cheltenham) 4:01.20 – already 1 st Pof10 with 3:54.40.

3000m: Tom Curr (Stroud) 8:37.14 – already 1 st Pof10 with 8:29.7.

1500mSC: Jamie Crompton (Horwich) 4:20.43 – already 1 st Pof10 with 4:19.2.

100mH: Themba Lukana (Rugby & Northampton) 12.93 – 1 st Pof10.

400mH: Ben Hopkins (Blackheath & Bromley) 54.32 – 1 st Pof10.

High Jump: Billy Falconer (Woodford Green with Essex Ladies) 1.96m – 3 rd Pof10.

Long Jump: James Davies (Blackpool, Wyre & Fylde) 7.00m (0.2) – 2 nd Pof10.

Triple Jump: Julien Allwood (Herne Hill) 14.70m (4.7) – 1 st Pof10.

Pole Vault: Aaron Kaye (Southend) 4.40m – 2 nd Pof10.

Shot: Matt Halton (Newquay & Par) 17.34m – 1 st Pof10.

Javelin: Sam Taylor-Outridge (Marshall Milton Keynes) 64.23m – already 2nd Pof10 with 66.24m.

Discus: Adam Damadzic (Birchfield) 51.18m – 2 nd Pof10.

Hammer: Andrew Elkins (Shaftersbury Barnet) 63.34m – already 1 st Pof10 with 65.57m.

 

Senior boys

100m: Deji Tobias (Windsor, Slough, Eton & Hounslow) 10.63 – already 1 st Pof10 with 10.43.

200m: Junior Ejehu (Woodford Green with Essex Ladies) 21.35 – already 2 nd Pof10 with 21.3.

400m: Ross McDonald (Birchfield) 48.04 – already 9 th Pof10 with 48.01.

800m: Robbie Schofield (Newham & Essex Beagles) 1:50.38 – already 2 nd Pof10 with 1:49.82.

1500m: Alex Cornwell (Woodford Green with Essex Ladies) 3:50.95 – 11 th Pof10.

3000m: Tom Farrell (Border) 8:25.02 – already 3 rd Pof10 with 8:20.37.

110mH: Emmanuel Okpokiri (Newham & Essex Beagles) 14.18 – equal 7 th Pof10.

400mH: Niall Flannery (Gateshead) 51.98 – already 1 st Pof10 with 51.07.

2000mSC: Tommy Bryant (Shaftesbury Barnet) 5:56.05 – 1 st Pof10.

High Jump: Samuel Bailey (Chelmsford) 2.08m (on countback) – already 2 nd Pof10 with 2.15m.

Long Jump: Adam Timms (Leeds City) 7.16m (-1.5) – 5 th Pof10.

Triple Jump: Kola Adedoyin (Sutton & District) 15.63m (-0.8) – 2 nd Pof10.

Pole Vault: Cameron Walker-Shepherd (Bristol & West) 4.70m (on countback) – equal 7 th Pof10.

Shot: Anthony Oshodi (Woodford Green with Essex Ladies) 16.71m – already 2nd Pof10 with 17.96m.

Discus: Curtis Griffith-Parker (Cambridge) 54.52m – already 1 st Pof10 with 61.17m

Javelin: Matthew Hunt (Kingston upon Hull) 68.78m –already 1 st Pof10 with 71.90m.

Hammer: Andrew Jordon (Blackheath & Bromley) 62.87m – equal 2 nd Pof10 with 63.41m.

 

Junior girls

100m: Clieo Stephenson (City of Norwich) 12.24 – already 4 th Pof10 with 12.21.

200m: Desree Henry (Enfield & Haringey) 24.21 – 1 st Pof10.

800m: Chelsea Jarvis (St. Helens Sutton) 2:14.65 – already 2 nd Pof10 with 2:14.09.

1500m: Jessica Judd (Thuurock) 4:23.58 (championship best performance) – already 1 st Pof10 with 4:23.02.

75mH: Yasmin Miller (Derby) 11.04 – 1 st Pof10.

High Jump: Kate Anson (Liverpool) 1.70m – 1 st Pof10.

Long Jump: Nikita Campbell-Smith (Birchfield) 5.57m (0.6) – 1 st Pof10.

Shot: Lucy Chadwick (Pendle) 11.66m – 4 th Pof10.

Discus: Debra Blanney (Thurrock) 33.92m – 4 th Pof10.

Javelin: Laura McDonald (City of Norwich 43.13m – 1 st Pof10.

 

Intermediate girls

100m: Makeda Lewis (Ealing, Southall & Middlesex) 12.17 – already 5 th Pof10 with 12.13.

200m: Jennie Batten (Stroud) 23.92 – already 2 nd Pof10 with 23.91.

300m: Amy Allcock (Aldershot, Farnham & District) 38.68 – 1 st Pof10.

800m: Katie Snowdon (Herne Hill) 2:10.49 – already 1 st Pof10 with 2:07.1.

1500m: Georgia Peel (Aldershot, Farnham & District) 4:16.24 (championship best performance) – 1 st Pof10.

3000m: Emelia Gorecka (Aldershot, Farnham & District) 9:35.79 – already 1 st Pof10 with 9:24.79.

80mH: Georgia Atkins (Chelmsford) 11.12 – 1 st Pof10.

300mH: Laura Burke (Windsor, Slough, Eton & Hounslow) 42.94 – 1 st Pof10.

High Jump: Isabel Pooley (Aldershot, Farnham & District) 1.74m – already 2 nd Pof10 with 1.79 indoors..

Long Jump: Jazmine Sawyers (City of Stoke) 5.58m (-2.5) – already 4 th Pof10 with 5.97m..

Triple Jump: Montana Jackson (West Suffolk) 11.99 (-0.1) – 1 st Pof10.

Pole Vault: Ellie Besford (Chelmsford) 3.70m – already 2 nd Pof10 with 3.75m.

Shot: Yasmin Spencer (Chesterfield) 12.35m – already 1 st Pof10with 13.50m.

Discus: Samantha Milner (West Suffolk) 40.06m – already 3 rd Pof10 with 40.76m.

Javelin: Freya Jones (Team Southampton) 43.64m – already 2 nd Pof10 with 44.95m.

Hammer: Abi Carter (Hull Achilles) 52.27m (championship best performance) – 1 st Pof10.

 

Senior girls

100m: Lauretta Curtis (Chesterfield) 12.04 – 7 th Pof10.

200m: Emily Diamond (Bristol & West) 23.85 – 3 rd Pof10.

400m: Laura Wake (Herts Phoenix) 54.36 – already 1 st Pof10 with 54.07.

800m: Leigh Lennon (Newham & Essex Beagles) 2:08.12 – already 5 th Pof10 with 2:05.93.

1500m: Laura Weightman (Morpeth) 4:24.96 – already 4 th Pof10 with 4.19.9.

3000m: Charlotte Purdue (Aldershot, Farnham & District) 9:29.66 – already 3 rd Pof10 with 9:18.69.

1500mSC: Louise Webb (Team Southampton) 4:44.83 (championship best performance - new event).

100mH: Stephanie Gaynor (Herts Phoenix) 14.18 – already 1 st Pof10 with 13.81.

400mH: Lauren Bouchard (Chelmsford) 59.84 – already 1 st Pof10 with 58.72.

High Jump: Moe Sasegbon (Stevenage & North Herts) 1.75m – 2 nd Pof10.

Long Jump: Lorraine Ugen (Blackheath & Bromley) 5.94m (-3.1) – already 1 st Pof10 with 6.29m.

Triple Jump: Laura Samuel (Leicester) 12.63 (1.2) – already 1 st Pof10 with 12.82m.

Pole Vault: Abigail Haywood (Sale Harriers Manchester) 3.80m (championship best performance) – already 4 th Pof10 with 3.95m.

Shot: Hannah Evenden (Edinburgh) 13.30m – already 3 rd Pof10 with 13.42m..

Discus: Tesni Ward (Edinburgh) 44.52m – 1 st Pof10.

Javelin: Jemma Tewkesbury (Bournemouth) 41.87m – already 5 th Pof10 with 42,72m.

Hammer: Sophie Hitchon (Blackburn) 61.65m (championship best performance) – already 1 st Pof10 with 62.96m.

 

Salamanca Grand Prix, Spain- 8 July

100m: Dwayne Grant (Blackheath & Bromley) 10.37 (1.3) – 15 th Pof10.

400m: Chris Clarke (Marshall Milton Keynes U20) 46.33 pb – 1 st Pof10 (A standard European Junior champs).

 

Visit Power fo Ten for full rankings