[Skip to content]

Menu
Search our Site
  • Instagram Icon
  • RSS Icon
  • Twitter Icon
  • Facebook Icon
  • YouTube Icon
Menu
UK Athletics
Menu
In this section
.

Power of 10 Review

Share this

Share to Twitter Share to Facebook Tell friends via WhatsApp Email us
Emily Freeman
Freeman- cracking 200m form in Lille

 

01 July 2009

AN extremely busy week with British athletes competing in 11 different European countries and an action packed weekend on home soil including the England Athletics U20 and U23 championships.

The first McCain UKC record of the year was achieved by Perri Shakes-Drayton (Victoria Park & Tower Hamlets) at the weekend when she achieved a ‘full house’ of bonus points over her 400m hurdles heat and final.

In the final she recorded a PB, was the meeting winner and a Challenge Record and she achieved the Power of 10 bonus the day before in her heat. She claimed 268 points for the final and a further 15 points in her heat and this is the highest points score for a single performance so far this year.

The selected highlights were:

Overseas
Meeting Lille Metropole, Villeneuve-d’ascq, France
30 June
Men

100m: Craig Pickering (Marshall Milton Keynes) 10.23 (1.1) – 7th Pof10 (B standard World champs).

Marlon Devonish (Coventry) 10.25 (1.1) – already 2nd Pof10 with 10.11 (A standard World champs).

Mark Lewis-Francis (Birchfield) 10.47 (1.1) – already 15th Pof10 with 10.40.

Christian Malcolm (Cardiff) 10.50 (1.1) – already 21st Pof10 with 10.47.

200m: Marlon Devonish (Coventry) 20.88 (0.5) – already 5th Pof10 with 20.60 (B standard World champs).

Christian Malcolm (Cardiff) 21.17 (0.5) – already equal 12th Pof10 with 21.06.

400m: Richard Strachan (Coventry) 46.61 – already 6th Pof10 with 45.74 (B standard World champs).

Long Jump: Greg Rutherford (Marshall Milton Keynes) 7.94m (1.0) – already 2nd Pof10 with 8.00 indoors.

Women

100m: Emily Freeman (Wakefield) 11.42 (0.5) – already 1st Pof10 with 11.33 (B standard World champs).

Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) V35 11.50 – already 5th Pof10 with 11.43.

Emma Ania (Shaftersbury Barnet) 11.51 – 7th Pof10.

200m: Emily Freeman (Wakefield) 22.79 (0.7) – 1st Pof10 (A standard World champs).

Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) V35 23.43 – already 3rd Pof10 with 23.22.

100mh: Sarah Claxton (Woodford Green with Essex Ladies) 13.63 – already 3rd Pof10 with 13.38.

 

Resisprint International, La Chaux-de-Fonds, Switzerland
28 June
Men

100m: Jeffrey Lawal-Balogun (Kent) 10.28 (1.1) – 10th Pof10 (B standard World champs).

200m: Jeffrey Lawal-Balogun (Kent) 20.38 (1.4) – 1st Pof10 (A standard World champs).

Leon Baptiste (Enfield & Haringey) 20.57 (1.1) – 4th Pof10 (A standard World champs).

400m: Robert Tobin (Basingstoke Mid Hants) 45.15 – 2nd Pof10 (A standard World champs).

Martyn Rooney (Croydon) 45.35 – 3rd Pof10 (A standard World champs).

400mH: Ben Sumner (Enfield & Haringey) 50.58 ­– 8th Pof10.

which was also a lifetime best. Montell Douglas (Blackheath & Bromley) won the 100m in 11.41 (1.0) and also the 200m in a pb of 23.34 (1.7) with Donna Fraser (Croydon) V35 in third with 23.78.

Women

100m: Montell Douglas (Blackheath & Bromley) 11.41 (1.0) – 4th Pof10.

200m: Montell Douglas (Blackheath & Bromley) 23.34 (1.7) – 6th Pof10.

400m: Marilyn Okoro (Shaftesbury Barnet) 52.34 – 4th Pof10.

 

Malles Summer Meeting, Malles, Italy
28 June

Long Jump: Chris Tomlinson (Newham and Essex Beagles) 8.23 – 1st Pof10 (A standard World champs).

 

European Cup Combined Events Super League, Szczecin, Poland
27-28 June

Heptathlon: Phyllis Agbo (Thames Valley) 5939 points – already 3rd Pof10 with 5952 points (B standard World champs).

Grace Clements (Dartford) 5740 points – 4th Pof10.

Lucy Boggis (Shaftesbury Barnet) 5364 points – 7th Pof10.

Catherine Holdsworth (Colchester) 5184 points – already 6thpf10 with 5421 points.

Team finished in sixth place with 17043 points.

 

European Cup Combined Events First League, Zaragoza, Spain
27-28 June

Decathlon: Ben Hazell (Basingstoke & Mid Hants) 7726 points – 1st Pof10.

Edward Dunford (Birchfield) 7204 points – 5th Pof10.

Kevin Sempers (Trafford) 7188 points – 6th Pof10.

Team finished in sixth place 22118 points.


Austrian Top-4 Meeting, Villach, Austria
27 June

400m: Set Osho (Belgrave) 47.35 – already 12th Pof10 with 46.70.

 

EAP Meeting, Nivelles, Belgium
27 June
Men

100m: James Ellington (Belgrave) 10.27 (1.3) – 9thth Pof10.

200m: James Ellington (Belgrave) 21.10 (1.0) – already 12th Pof10 with 21.06.

Women

100mH: Angie Broadbelt-Blake (Thames Valley) 13.54 (0.8) – 7th Pof10.

Hammer: Zoe Derham (Birchfield) 67.25m – already 1st Pof10 with 68.00m.

Carys Parry (Rhondda) 63.40m – already 2nd Pof10 with 66.10m.

 

Gran Premio Andalucia, Málaga, Spain
27 June

Triple Jump: Phillips Idowu (Belgrave) 17.05m (1.8) – already 1st Pof10 with 17.60m (A standard World champs).

Nathan Douglas (Oxford City) 16.47 (-0.8) – already 2nd Pof10 with 16.52m.

Women

1500m: Charlene Thomas (Wakefield) 4:07.73 – already 2nd Pof10 with 4:05.06 (A standard World champs).

5000m: Laura Kenney (Royal Sutton Coldfield) 15:35.76 – 2nd Pof10.

Katrina Wootton (Bedford County) 15:46.36 – already 4th Pof10 with 15:45.35.


Mondo Keien Meeting, Uden, Netherlands
27 June
Men

100m: Dwain Chambers (Belgrave) 10.22 (-0.9) – already 1st Pof10 with 10.06 (A standard World champs).

200m: Dwain Chambers (Belgrave) 20.50 (0.0) – 3rd Pof10 with 20.50.

400m: Graham Hedman (Woodford Green with Essex Ladies) 46.12 – 7th Pof10.

110mH: William Sharman (Belgrave) 13.63 (-0.6) – already 2nd Pof10 with 13.57 (B standard World champs).

 

Women

400m: Kim Wall (Basildon) 53.45 – 8th Pof10.

800m: Celia Brown (Coventry) 2:03.42 – 12th Pof10.

1500m: Nikki Hamblin (Bays Cougars) U23 4:08.52 – 5th Pof10.

 

Pavel Pavlov International Athletics Meeting, Sofia, Bulgaria
27 June

400m: Conrad Williams (Kent) 45.63 – 5th Pof10 (B standard World champs).

Javelin: Chris Hughff (Newham and Essex Beagles) 74.54m – already 2nd Pof10 with 76.92m.

Women

100m: Kadi-Ann Thomas (Marshall Milton Keynes) 11.78 (-0.8) – already 9th Pof10 with 11.56.

200m: Kadi-Ann Thomas (Marshall Milton Keynes) 23.75 (0.2) – 14th Pof10.



Pole Vault Meeting, Hof, Germany
27 June

Kate Dennison (Sale) 4.50m – already 1st Pof10 with 4.55m (A standard World champs).


Internationale Bottroper Leichtathletik Gala, Bottrop, Germany
26 June

100mH: Jessica Ennis (City of Sheffield) 12.81 (1.5) – 1st Pof10 (A standard World champs).

110mH: William Sharman (Belgrave) 13.58 (1.7) heat – already 2nd Pof10 with 13.57 (B standard World champs).

100m: Laura Turner (Harrow) 11.40 (0.4) – 4th Pof10 (B standard World champs).

 

Meeting Stanislas de Nancy, Tomblaine, France
26 June

Joice Maduaka (Woodford Green and Essex Ladies) V35 11.65 (0.4) – already 5th Pof10 with 11.43.

 

Notturna di Milano, Milan, Italy
25 June                                                      
Men

100m: Craig Pickering (Marshall Milton Keynes) 10.32 (-1.7) – already 7th Pof10 with 10.24 (B standard World champs).

400m: Tim Benjamin (Belgrave) 45.54 – already 4th Pof10 with 45.51 (A standard World champs).

5000m: Chris Thompson (Aldershot Farnham & District) 13:26.84 – 2nd Pof10 (B standard World champs).

Nick McCormick (Morpeth) 13:27.86 – 3rd Pof10 (B standard World champs).

Andy Vernon (Aldershot Farnham & District) 13:46.8 – already 9th Pof10 with 13:43.31.

 

Women

100m: Emma Ania (Shaftesbury Barnet) 11.54 (0.8) – 8th Pof10.

 

Folksam Grand Prix, Sollentuna, Sweden
25 June

400mH: Rhys Williams (Cardiff) 50.20 – already 2nd Pof10 with 49.38 (B standard World champs).

800m: Damien Moss (Rugby & Northampton) 1:47.67 – 6th Pof10.

Long Jump: Greg Rutherford (Marshall Milton Keynes) 7.98m (-0.4) – already 2nd Pof10 with 8.00m indoors.

 

Weltklasse in Biberach, Biberach, Germany
24 June

100m: Anyika Onuora (Liverpool) 11.67 (0.0) – 14th Pof10

1500m: Susan Scott (Victoria Park City of Glasgow) 4:19.73 – already 6th Pof10 with 4:09.55 indoors.



Meeting National D1 Nant’Haies Atlantic, Nantes, France
24 June

100m: Dwain Chambers (Belgrave) 10.16 (0.3) – already 1st Pof10 with 10.06 (A standard World champs).

 

Meeting Arcobaleno Atleticeuropa, Celle Ligure, Italy
23 June
Men

110mH: Gianni Frankis (Newham & Essex Beagles) 13.99 (1.3) – already 4th Pof10 with 13.85.

Javelin: Chris Hughff (Newham & Essex Beagles) 73.79m – already 2nd Pof10 with 76.92m.

Women

200m: Helen Pryer (Windsor, Slough, Eton & Hounslow) 23.59 (0.2) – 11th Pof10.

400m: Kim Wall (Basildon) 53.62 – already 8th Pof10 with 53.45.

400mH: Meghan Beesley (Birchfield) 57.91 – already 5th Pof10 with 57.65.

Justine Kinney (Windsor, Slough, Eton & Hounslow) 58.46 – already 5th Pof10 with 57.51.

Home
England U20 &U23 Championships, Bedford
27-28 June
U20
Mens

100m: Max Galliers (Windsor, Slough, Eton & Hounslow) 10.54 (-2.3) – already 3rd Pof10 with 10.52.

200m: Sebastian Tully-Middleton (Birchfield) 21.55 (-1.3) – already 4th Pof10 with 21.46.

400m: Chris Clarke (Marshall Milton Keynes) 46.55 – already 1st Pof10 with 46.40.
800m: Robbie Schofield (Newham & Essex Beagles) 1:49.82 – 2nd Pof10.

1500m:  Simon Horsfield (East Cheshire) 3:46.92 – already 2nd Pof10 with 3:42.29.

100mH: Lawrence Clark (Windsor, Slough, Eton & Hounslow) 13.78 (-2.3) – already 1st Pof10 with 13.57.

400mH: Niall Flannery (Gateshead) 51.07 – 1st Pof10 (2nd in Europe).

Hammer: Peter Smith (City of Hull) 74.45m – already 1st Pof10 with 75.28m.

Shot: Curtis Griffith Parker (Cambridge) 18.65m – already 1st Pof10 with 19.30m.

Discus: Curtis Griffith Parker (Cambridge) 59.66m – already 1st Pof10 with 61.17m.

Javelin: Matthew Hunt (Kingston upon Hull) 69.69m – already 1st Pof10 with 71.90m.

Long Jump: Daniel Gardiner (Leeds City) 7.29m (0.8m) – already 1st Pof10 with 7.33m.

Triple Jump: Ben Williams (Stoke) 15.70 (1.7) – already 1st Pof10 with 15.83 indoors.

High Jump: Samuel Bailey ( Chelmsford) 2.09m – already 2nd Pof10 with 2.15m.

Pole Vault: Andrew Sutcliffe (Sale Harriers Manchester) 5.10m – 1st Pof10.

Women

100m: Jodie Williams (Herts Phoenix) 11.48 (-1.7) – 1st Pof10 (U17) and 2nd Pof10 U20) (4th fastest in Europe and equal 1st World Youths).

200m: Shaunna Thompson (Sale Harriers Manchester) 23.87 (-0.9) – already 1st Pof10 with 23.67.

400m: Laura Wake (Herts Phoenix) 54.07 – 1st Pof10.

800m: Alison Leonard (Blackburn) 2:04.50 – 2nd Pof10.

1500m: Stacey Smith (Gateshead) 4:18.54 – already 1st Pof10 with 4:17.75.

3000mSC: Nicola Hood (Victoria Park City of Glasgow) 10:31.90 – 1st Pof10.

100mH: Lauren Dewdney (Gateshead) 13.90 – 1st  Pof10.

Hammer: Sophie Hitchon (Blackburn) 61.36m – already 1st Pof10 with 62.96m.

Long Jump: Lorraine Ugen (Blackheath & Bromley) 6.29m (0.4) – 1st Pof10.

Pole Vault: Sally Scott (Gateshead( 4.05m – already 1st Pof10 with 4.14m indoors.

U23
Mens

100m: RJ Pierre (Windsor, Slough, Eton & Hounslow) 10.34 (1.9) – equal 13h Pof10 (5th in Europe U23).

Levan Yearwood (Victoria Park & Tower Hamlets) 10.34 (1.9) – equal 13h Pof10.
200m: Toby Sandeman (Thames Valley) 20.72 – 10th Pof10 (2nd in Europe U23).
400m: Nigel Levine (Windsor, Slough, Eton & Hounslow) 46.30 – 9th Pof10.

1500m: James Brewer (Cheltenham) 3:44.55 – already 5th Pof10 with 3:39.01.

110mH: Gianni Frankis (Newham & Essex Beagles) 13.95 (-2.5) – already 4th Pof10 with 13.85.

400mH: Lloyd Gumbs (Shaftesbury Barnet) 50.36 – 5th Pof10.

Pole Vault: Luke Cutts (Dearneside High) 5.41m – already 2nd Pof10 with 5.62 indoors.

High Jump: Robbie Grabarz (Bedford & County) 2.14m – already 5th Pof10 with 2.23 indoors.

Long Jump: Jamie Blundell (Coventry Godiva) 7.39 (1.3) – already 12th Pof10 with 7.43 indoors.

Hammer: Mark Dry (Woodford Green with Essex Ladies) 69.40m – 2nd Pof10.

Javelin: James Campbell (Cheltenham) 70.07m – already 3rd Pof10 with 76.71m.

Discus: Brett Morse (Birchfield) 54.78 – already 1st Pof10 with 59.52m.

Shot: Jamie Stevenson (Newham & Essex Beagles) 17.85m – 4th Pof10.

Women

100m: Elaine O’Neill (Woodford Green with Essex Ladies) 11.59 (1.4) – 10nd Pof10.

200m: Joey Duck (Marshall Milton Keynes) 23.65 (-1.0) – already 9th Pof10 with 23.57.

400m: Henrietta Kodilinye-Sims (Newham & Essex Beagles) 53.88 – 11th Pof10.

800m: Tara Bird (Woodford Green with Essex Ladies) 2:03.00 – 10th Pof10.
100mH: Zara Hohn (Wakefield) 13.37 – 2nd Pof10.

400mH: Perri Shakes Drayton (Victoria Park & Tower Hamlets) 55.34 – 2nd Pof10.
Eilidh Child (Pitreavie) 55.36 – 3rd Pof10.
High Jump: Adele Lassu (Sale Harriers Manchester) 1.82m – equal 4th Pof10.

Sophie Hine (Rugby & Northampton) 1.82m – equal 4th Pof10.

Pole Vault: Emma Lyons (Sale Harriers Manchester) 4.11m – already 2nd Pof10 with 4.31m indoors.

Hammer: Sarah Holt (Sale Harriers Manchester) 63.60m – already 3rd of10 with 65.33m.

Shot: Eden Francis (Birchfield) 15.74m – already 2nd Pof10 with 16.53m.

Discus: Eden Francis (Birchfield) 54.90 – already 1nst Pof10 with 59.27m.

 

British Milers’ Club Grand Prix 3, Trafford, Manchester
28 June
Mens

800m: Steven Fennell (Tonbridge) 1:47.97 – 9th Pof10.

1500m: Jermaine Mays (Kent) 3:39.94 – 7th Pof10.

Women

800m: Charlotte Best (Crawley) 2:03.65 – already 9th Pof10 with 2:02.39.

5000m: Freya Murray (Chester-le-Street) – 3rd Pof10.

Tina Brown (Coventry) 15:58.68 – 7th Pof10.