[Skip to content]

Menu
Search our Site
  • Instagram Icon
  • RSS Icon
  • Twitter Icon
  • Facebook Icon
  • YouTube Icon
Menu
UK Athletics
Menu
.

England Team to compete in Berne

Share this

Share to Twitter Share to Facebook Tell friends via WhatsApp Email us

Revitalised Joice Maduaka and Ashia Hansen will chase European Championships entry standards when they compete for England at an international meeting in Berne, Switzerland, on Saturday 22 July.

 

A week after becoming the most bemedalled athlete in the history of AAA Championships, Maduaka will be chasing the UKA 200m Elite Entry standard of 23.00 seconds for the European Championships in Gothenburg.

 

Her 100m and 200m Gold medals at the Norwich Union European Trials incorporating the UK Championships and AAA of England Championships in Manchester took her tally to 17. And her 100m lifetime best of 11.23 seconds demonstrated her form and enthusiasm remain great at the age of 32. But she still needs to accelerate to earn a 200m place in Gothenburg.

 

Hansen, the former World Indoor and Commonwealth triple jump Champion, will continue her return from a serious knee injury that kept her out of action for two years.

 

She returned to action by finishing second with a leap of 13.65m at the Norwich Union European Trials, incorporating the UK Championships and AAA of England Championships, Manchester last Saturday.

 

She will be aiming to get closer to the UKA Elite Standard for Gothenburg of 14.10m in Switzeland.

The full England squad is:

 

Men – 100m: Tim Abeyie, Tyrone Edgar (both Woodford Green with Essex Ladies), Chris Lambert (Belgrave), Dwayne Grant (Blackheath and Bromley). 200m: Abeyie, Grant, Lambert, Tim Ward (Border Harriers). 400m: Richard Strachan (Leeds City AC). 110m hurdles: Duncan Malins (Newham and Essex Beagles). 400m hurdles: Matt Douglas (Belgrave Harriers). High jump: Samson Oni (Belgrave Harriers).

 

Women – 100m: Amina Ceesay Jaiteh (Newham and Essex Beagles). 200m: Emily Freeman (Wakefield and District), Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies). 400m: Emma Duck, Melanie Purkiss (both Team Southampton). 100m hurdles: Gemma Bennett (Newham and Essex Beagles). 400m hurdles: Liz Fairs (Trafford AC). Pole vault: Ellie Spain (Shaftesbury Barnet Harriers). Triple jump: Ashia Hansen (Birchfield Harriers).