[Skip to content]

Menu
Search our Site
  • Instagram Icon
  • RSS Icon
  • Twitter Icon
  • Facebook Icon
  • YouTube Icon
Menu
UK Athletics
Menu
In this section
.

Woodford and Windsor are the Jubilee Cup winners

Five athletes who will be chasing success at the UK Challenge Final at Crystal Palace on Saturday 25 August helped Woodford Green with Essex Ladies to clinch the men’s division of the British League Jubilee Cup Final at Bedford on Saturday 18 August,

 

Emeka Udechuku, who heads the chase for the major Challenge prizes this summer, won the discus with a 56.38m throw; Andy Frost maintained his domination of the hammer with a winning throw of 69.12m, Graham Hedman sped to 400m victory in 47.21; Tim Abeyie succeeded in the 200m in 21.36 seconds, a tenth ahead of his closest Challenge rival Luke Fagan (Enfield and Haringey); and Tosin Oke triple jumped to defeat Challenge leader Julian Golley, who managed a best on the day of 15.88m.

 

Nick Smith (Shaftesbury Barnet), second in the Challenge 100m standings, won the short sprint in 10.63 seconds, two-hundredths ahead of Abeyie, to further whet the appetite for next weekend’s confrontations.

 

The men’s Cup Final finished: 1 Woodford Green with Essex Ladies 98; 2 Birchfield Harriers 60; 3 Shaftesbury Barnet Harriers 57; 4 Enfield and Haringey 57; 5 Trafford AC 54; 6 Blackheath and Bromley 39; 7 Shettleston Harriers 36; 8 Windsor, Slough, Eton and Hounslow 24.

 

In the Women’s Cup Final, Zoe Derham (Birchfield Harriers) maintained her domination as the leading female points scorer in the Challenge by winning the hammer with a throw of 61.83m, 82cm ahead of Shirley Webb (Trafford AC).

 

Sarah Claxton (Woodford Green with Essex Ladies) ran herself into a place in the UK Challenge 100m hurdles final with a victory in 13.6 seconds, a tenth ahead of Gemma Bennett (Shaftesbury Barnet).

 

Junior Anike Shand Whittingham (Blackheath and Bromley) won the 100m in 11.87 seconds, equalling her second-fastest time in the UK Challenge series.

 

Nadia Williams (Shaftesbury Barnet) maintained her domination of the triple jumpers, leaping 12.89m to defeat Gillian Kerr (Edinburgh AC) by 17cm.

 

Women’s Cup Final result: 1 Windsor Slough Eton and Hounslow AC 71.5; 2 Edinburgh AC 67; 3 Woodford Green with Essex Ladies 66; 4 Shaftesbury Barnet Harriers 62; 5 Trafford AC 58.5; 6 Enfield and Haringey AC 37; 7 Birchfield Harriers 31; 7 Blackheath and Bromley 31.

 

Tom Lancashire, who finished third in the 1500m at the Norwich Union World Trials and UK Championships, scored an 800m/1500m double (in 1:55.37 and 4:07.80) to help Bolton United Harriers win the Men’s Plate Final. Match result: 1 Bolton United Harriers 78; 2 Woking AC 68; 3 North Down AC 66; 4 Exeter Harriers 62; 5 Herts Phoenix AC 58; 6 Tamworth AC 53; 7 City of York AC 29.

 

The Women’s Plate Final finished: 1 Herne Hill Harriers 77; 2 Woking AC 71; 3 Dartford Harriers 68; 4 Bexley AC 60; 5 Tamworth AC 57; 6 City of York 41; 7 Bingley Harriers 40.