[Skip to content]

Menu
Search our Site
  • Instagram Icon
  • RSS Icon
  • Twitter Icon
  • Facebook Icon
  • YouTube Icon
Menu
UK Athletics
Menu
.

Highlights of Golden Jubilee Cup Final

Share this

Share to Twitter Share to Facebook Tell friends via WhatsApp Email us

The Final events of the UK Challenge before this Sunday's all important UK Challenge Final at Manchester were the Golden Jubilee Cup and the Plate Final at Bedford on Saturday 19 August with a very strong team performance from Woodford Green with Essex Ladies taking the major honours.

Amongst the Essex club's best winners was Jeannette Kwayke who took the sprint double in 11.61/24.3 which scored 188 and 136 points respectively and also doubling up successfully was multiple UK Challenge leader Emeka Udechuku who won both shot (18.08: 202) and discus (57.27: 193). Other Woodford top class efforts came from UK Challenge leader Jo Duncan who won the shot in 16.15 which picked up 193 points, the top women's score of the day and Andy Frost who won the hammer in a fine 71.05 (200 points).

 

Another success for the Essex club came from Junior international Jessica Sparke who won the 800m in 2:08.60. Those 134 points moved Sparke from 19th to 7th to snatch a place in the UK Challenge final while former world junior champion Julie Pratt finished a good second to Challenge leader Gemma Bennett (Shaftesbury Barnet) in the 100m hurdles as both timed 13.7 (173 points).

Defending champions Birchfield were clear runners up and their successes included surprise 100m winner Jermaine Downie (10.53: 154 pts) Lesley Brannan in the hammer (58.42: 177), Tiombe Hurd in the triple jump (13.12: 172) and Hilary Smith in the pole vault (3.70: 160) and they also won both women's relays and the men's 4x400.

 

City of Manchester (Sale) were third and their leading performances included Challenge leader in the discus Philippa Roles, who won her speciality in 54.31 (172) while Stuart Stokes' 3000m steeplechase win in 8:57.8 moved him from 18th to 6th and into the Challenge final.

Shaftesbury took 4th with UK Challenge leader Adam Charlton impressively winning the 400m in 47.14 while Trafford, who were a close fifth, found their best successes came in the long jump from Louise Bloor (6.04) and in the high jump from Susan Moncrieff (1.80).

 

BAL Men's champions Belgrave, were only nine points off third but were a disappointing sixth. They actually scored the most points of the 8 clubs in the men's events and enjoyed success through Neil Speight at 1500 (3:56.7), Mark Miles at 5000m (14:05.71), Dominic Girdler in the 110m hurdles (14.43) and UK Challenge leader and defending champion Matt Douglas who strengthened his lead in the 400m hurdles with the highest scoring performance of the day. He won in 50.7 to score 207 points.

 

Emma Duck (Team Southampton) won the 400m in 53.29 (180 points) before running in the 4x400 relay in the Norwich Union International the following day while her team-mate Sian Scott won the 400m hurdles in 59.2. (176 points) but couldn't prevent their team being a trailed off last.

Overall there weren't too many movements though a few others couldn't have any left it later to move into the top 8 UK Challenge places. These included Rugby & Northampton's Ellena Ruddock whose 2nd place in the women's 200 moved her from 13th to 4th, Birchfield's Debbie Walters whose 3rd place in the 3000m moved her into a top 8 placing and qualify for the UK Challenge final at 5000m while Emma Merry (Rugby & Northampton) was runner-up in the discus and she moved from 18th to 7th.

 

Jubilee Cup Final score: 1 Woodford Green with Essex Ladies 239; 2 Birchfield 221; 3 Sale 206; 4 Shaftesbury 202; 5 Trafford 201; 6 Belgrave 197; 7 Rugby & Northampton 133; 8 Southampton 97.

The Plate competition for non league clubs was easily won by the Channel Islands and the other end of Britain took 2nd with Scotland's  Pitreavie in the runners-up spot. Individually Eleanor Gatrell (Woking), who was already guaranteed a place in the UK Challenge Final, produced the top performance winning  the shot with 15.06 to score 171 points.

 

Plate Final: 1 Channel Islands 243; 2 Pitreavie 200; 3 Exeter 194.5; 4 Woking 193; 5 Reading 193; 6 Epsom & Ewell 167.5; 7 Dartford 167.5; 8 Boston & District 152.5

The final for the top scoring eight athletes in each event is at Manchester this Sunday 27 August.