[Skip to content]

Menu
Search our Site
  • Instagram Icon
  • RSS Icon
  • Twitter Icon
  • Facebook Icon
  • YouTube Icon
Menu
UK Athletics
Menu
.

Strong British Team for Paralympic test

Share this

Share to Twitter Share to Facebook Tell friends via WhatsApp Email us
Shelly Woods and David Weir
Shelly Woods and David Weir

London Marathon winners David Weir and Shelly Woods will be back in the spotlight again next month after being named in the Norwich Union Great Britain and Northern Ireland Team for the VISA Paralympic World Cup in Manchester on 13 May.


Fresh from their thrilling victories in the wheelchair races on Sunday, the duo have been named in a strong athletics team which also includes IPC World Championships 200m silver medallist Elizabeth Clegg and Paralympic gold medallists Stephen Miller, Danny Crates and Tanni Grey-Thompson


Indeed, Manchester will mark the final appearance in Dame Tanni’s legendary career.


Tim Jones, UK Athletics Senior Performance Manager – Disability said: "Many of our British athletes will be looking for early indicators on their form going into this season and the progress they have made over the winter training period.


“The VISA Paralympic World Cup gives our key athletes an excellent opportunity to compete against some top quality international opposition, and provide a marker for the season."


Norwich Union Great Britain and Northern Ireland Team:

Men

100m:
Graeme Ballard – T36

Ian Jones – T44

John McFall – T42

Ben Rushgrove – T36
Lloyd Upsdell - T35

Thomas Wilson – T36

 

200m:
Brian Aldis – T54

Graeme Ballard – T36

Ian Jones – T44

Lee Hunter – T36

John McFall – T42

Karl Nicholson – T54

Ben Rushgrove – T36
Lloyd Upsdell - T35

David Weir – T54

 

400m:  
Brian Aldis – T54

Tushar Patel – T54

David Weir – T54

 

800m:
Danny Crates – T46

 

Shot: 
Nathan Stephens – F52/58

Daniel West – F52/58

Robin Womack – F52/58

 

Club:
Stephen Miller – F32/51

Richard Schabel – F32/51

Women

100m:
Elizabeth Clegg – T12

 

200m:
Elizabeth Clegg – T12   

Tanni Grey-Thompson – T53

                                   

400m:
Tanni Grey-Thompson – T53

Anne Wafula-Strike – T54

Shelly Woods – T54

 

800m:
Katherine Deal – T12/13

Tracey Hinton – T12/13

Anne Wafula-Strike – T54

Shelly Woods – T54

 

Shot:
Beverley Jones – F37

Kim Minett – F40

 

Team Leader: Tim Jones

Logistics: Lorna Dwyer

Performance Manager: Kathryn Periac  

Performance Manager: Glynn Tromans           

Carer: Lee Stutley

Track Coach: Brian Scobie

Track Coach: Darrell Maynard

Throws Coach: Mark Edwards

Throws Coach: Ros Miller

Throws Coach: Michael Wood

Wheelchair Racing Coach: Peter Wyman

Physiotherapist: Alison Glover

Physiotherapist: Eryn Smith